سال ۹۷ سال حمایت از تولید کالای ایرانی، تحقیقات بازار کالای ایرانی
30/04/2018
کاهش هزینه های کسب و کار با استفاده ازنرم افزارها
24/06/2018

چگونه به مشتری فکر کنیم؟

نیاز سنجی مشتریان

نظرسنجی از مشتریان

فکر می کنیم به مشتری فکر می کنیم، اما در عمل به خودمان فکر کردیم. پس چگونه به مشتری فکر کنیم؟

  در رویکرد قدیمی تر بازاریابی عنوان می شد که آنچه برای خود می پسنی برای دیگران بپسند. اما در رویکردهای جدید تر یک گام فراتر باید رفت:  مشتری چه چیز را برای خود می پسندد آنرا برای او مهیا کن. شاید شما علاقه ای به آن نداشته باشید، اما تقاضا برای آن وجود دارد.

مهمترین نکته در این رویکرد درک نیاز مشتری هست. درک نیاز مشتری راهکارهای مختلفی دارد یکی از مهمترین راهکارها نیازسنجی از مشتریان است. نیاز سنجی راهکارهای مختلفی دارد که به برخی از انها اشاره می شود:

نظرسنجی از مشتریان

در نظر سنجی از مشتریان آگاهی، رضایت، عدم رضایت و نگرش مشتریان نسبت به یک، یا چند محصول یا خدمات بررسی می شود. تجارب برخی از ۶۰ نظر سنجی های انجام شده را موردی بررسی خواهیم کرد.

مصاحبه با فروشندگان

فروشندگان همیشه منابع خوبی برای درک نیاز مشتریان هستند . گاهی درخواست هایی از آنها می شود که می تواند اطلاعات خوبی به ارائه دهندگان خدمات یا کالا باشد. چندین سال پیش در یک بررسی مواد شوینده ، فروشندگان زیادی به این موضوع اشاره کردند که مشتریان دنبال شوینده ای هستند که بتوان برای لباس مشکی استفاده کرد و مهمترین ویژگی رفع شوره ی  لباس های تیره بود. این نیاز، تولیدکنندگان را به سمت تولید محصولات زده شوره هدایت کرد که سود خوبی را نصیب تولید کنندگان کرد.

بررسی اطلاعات موجود

اطلاعات طبقه بندی شده ، همیشه ایده هایی را برای تولید کنندگان یا ارائه دهندگان خدمات به وجود می آورد. این اطلاعات در بانک های اطلاعاتی مختلفی قابل دستیابی هستند. مهمترین نکته نحوه تحلیل و پالایش آنهاست. آمارهای جمعیتی و بررسی آنها یکی از این بانک های اطلاعاتی هست که در نوشته های بعدی بیشتر به این موضوع می پردازیم.

بررسی اطلاعات موتورهای جستجو

موتورهای جستجوگر ظاهرا مَحرَمِ جستجوهای بسیاری هستند. گوگل ترند یکی از این ابزارهاست که می تواند اطلاعات خوبی در این زمینه ارائه دهد. در نوشته اختصاصی این موضوع را بررسی می کنیم.

مصاحبه با مطلعین کلیدی

مطلعین کلیدی همیشه افراد با سواد و تحصیل کرده نیستند. اصطلاح «کف بازار» به همین نکته اشاره دارد . اطلاعاتی همیشه در مورد کسب و کارها وجود دارد که در هیچ کتابخانه ای نیست و در هیچ دانشگاهی تدریس نمی شود. چند سال پیش که طرح توسعه فروش های موتورهای ژاپنی برای شرکت ایسوزو را کار می کردیم ، مطلعین کلیدی، مهمترین اطلاعات در این زمینه را به تیم ما دادند. مهمترین نکته در این قسمت یافتن مطلعین کلیدی و جلب اعتماد آنهاست.

چنانچه خواهان آن هستید که اطلاعات خوبی در مورد مشتریان خودتان داشته باشید ، ما می توانیم به شما کمک کنیم.